basura-iyi-gelen-bitkiler
Basur Tedavisi Evde Nasıl Yapılır
10 Nisan 2017
basur-mayasıl-hemoroid
Basur Bitkisel Tedavisi
2 Mayıs 2017

Dış Basur Nasıl Geçer

mayasil-nedir

mayasil-nedir

Uzman Desteği Alın

Dış Basur Nasıl Geçer

Dış basur nasıl geçer, dış basur tedavisi, basur ağrısı evde nasıl geçer. Dış basur nasıl geçer sorusuna cevap olarak yazılmış bilgi amaçlı makale.

Dış basur nasıl geçer sorusu hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Dış basur nasıl geçer sorusuna cerrahi ve bitkisel olarak cevap vereceğiz.

İşte dış basur tedavisi yöntemleri.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Arpa : Arpa çözünmez diyet lifin zengin bir kaynağıdır. Yemeğinizde bulunan kaba yem miktarını arttırır bu da dışkıyı yumuşatır ve hacmini arttırır. Bu nedenle arpa tüketimi sindirim sağlığını geliştirir, kolon kanseri ve hemoroid riskini azaltır. (kaynak : bilgiustam com)

Halile : Sindirim sistemini düzenler. Damarı büzücü etkisi bulunur. Yaraların hızla iyileşmesi sağlar. (kaynak : faydalari com)

Sarısabır : Cilde, kırışıklıklara, yaralara ve basura faydalıdır. (kaynak : saglikvakti com)

Günlük : Antiseptik olmasından dolayı yaralarda etkili. (kaynak : medikaltedavi com)

Meşe Palamudu : Mikrop öldürücü ve kanama durdurucu etkisinden dolayı açık yaraların sarılmasında. Damarlar üzerindeki yatıştırıcı etkisinden dolayı basur gibi rahatsızlıklarda kulanılır. (kaynak : sagliksifa com)

Acı Kök : Sivilce, çıban, basur gibi ciltle ilgili rahatsızlıkları giderir, kan temizleyici olarak kullanılır. (kaynak : bilgilersitesi com)

Meşe Mazısı : Hafif kan dindirici ve mikrop öldürücü etkileri de vardır. Bu şekilde özellikle pamuk mazısı denilen bir tür yaraların üstüne sarılır. (kaynak : rizegazete com)

Diğer Bitkiler

Sinirli Yaprak Otu : Deri kaşıntılarına iyi gelir. Araştırmalar sonucu bakteriler üzerine olan antibiyotik etkisi ispatlanmıştır. Uzmanlar her türlü yarayı, hatta yıllardır kapanmamış yaraları dahi kapatabilmekte olduğu belirtmektedirler. (kaynak : saglikvakti com)

Üzerlik : Basur problemlerine karşı faydalıdır. (kaynak : bitkicenter com)

Atkestanesi : Özellikle krem, merhem, tentür, jel kıvamına getirilerek cilde sürülerek kullanımında, cildin sivilcesiz, pürüzsüz bir görünüm almasına faydalıdır. Varis olan bölgelere sürüldüğünde varisin öncelikle ağrılarının geçmesinde akabinde görüntü olarak ortadan kalkmasına da faydalıdır. Antioksidan yönüyle damar hastalıklarına, hemoroit rahatsızlığına (basur), ödemlerin yok olmasına fayda sağlar. (kaynak : saglik im)

Pırasa Tohumu : Kabızlığı giderir. Basur memeleri için faydalıdır. (kaynak : sifaverenbitkiler com)

Civelek otu : Damarları daraltarak kanamayı durdurucu etkisi vardır. İç ve dış kanamaları durdurmakta oldukça faydalıdır. (kaynak : dogadansifaya blogspot com tr)

Tıbbi Papatya : Basura faydalıdır. (kaynak : sabah com tr)

Civanperçemi : Dolaşım sistemine fayda sağlar. Kan damarlarına iyi gelir. (kaynak : sifalibitkitedavisi com)

Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Konservatif müdahale ve basit işlemlerin başarısız olması durumunda uygulanabilecek çok sayıda cerrahi teknik mevcuttur. Rektumun idrar üreten sinirlere yakın olmasından dır. Dolayı, tüm cerrahi işlemlerde kanama, enfeksiyon, anal striksiyon ve üriner retansiyon gibi belli bir derecede komplikasyonlar görülmektedir. Ayrıca, özellikle sıvı olmak üzere küçük bir fekal inkontinans riski de oluşabilmekte. Bu riskin görülme oranları %0 ile %28 arasında bildirilmektedir. Hemoroidektomi (çoğu zaman anal stenozla birlikte) sonrasında oluşabilecek bir başka durum da mukozal ektropiyondur. Burada çok hafif seyirli rektal prolapsa benzer şekilde anal mukoza anüsten dışa doğru döner.

Eksizyonel Hemoroidektomi

Eksizyonel hemoroidektomi ağırlıklı olarak sadece ciddi vakalarda başvurulan bir cerrahi eksizyondur. Ciddi şekilde ameliyat sonrası ağrı görülür ve iyileşme genelde 2–4 hafta gibi bir zaman alır. Ancak, 3. evre hemoroidlerde uzun vadeli faydaları lastik bant ligasyonuna göre daha çoktur. 24–72 saat içerisinde gerçekleştirilirse tromboz eksternal hemoroid olan kişilerde önerilen tedavidir. İşlem sonrası Gliseril trinitrat merhem ağrının dinmesine ve iyileşmeye yardımcı olur. Doppler-eşliğinde, transanal hemoroidal dearteriyalizasyon içeriye doğru arteriyal kan akışının yerini doğru bir şekilde tespit etmek.

Bunun için ultrason doppler ile uygulanan minimal invaziv bir tedavidir. Bu arterler daha sonra “bağlanır” ve prolabe doku yeniden normal konumuna dikilir. Hemoroidektomiye göre bu yöntemin nüksetme oranı biraz daha yüksektir, ancak komplikasyonları daha azdır. Stapler hemoroidopeksi olarak da bilinen stapler hemoroidektomi anormal şekilde büyümüş hemoroidal dokunun büyük bölümü alındıktan sonra. Kalan hemoroidal dokunun yeniden normal anotomik konumuna yerleştirilmesinden oluşur. Genel olarak hemoroidlerin tamamen alınmasına göre daha az ağrılıdır ve daha hızlı iyileşme görülür. Ancak, semptomatik hemoroidlerin eski haline dönme ihtimali konvansiyonel hemoroidektomidekine göre daha yüksektir. Dolayısıyla genellikle hastalığın sadece 2 veya 3. evresi için önerilir.

Skleroterapi

Hemoroide fenol gibi bir skleroze ajan enjekte edilmesi işlemidir. Damar duvarlarının çökmesine ve hemoroidin pörsümesine yol açar. Tedaviden dört yıl sonraki başarı oranı %70’dir ki bu oran lastik bant ligasyonuna göre daha yüksektir.

Lastik Bant Ligasyonu

Genel olarak hastalığın 1 ila 3’üncü evresinde birinci basamak tedavi olarak önerilir. Dentat çizginin en az 1 cm üzerinde bulunan bir internal hemoroide. Kan akımını engellemek için elastik bant uygulanmasına dayanan bir işlemdir. 5-7 gün içerisinde, hemoroid kurur ve düşer. Bandın dentat çizgiye çok yakın yerleştirilmesi durumunda, hemen sonra şiddetli ağrı görülür. İyileştirme oranı %87 civarında bulunurken komplikasyon oranı %3’e kadar çıkabilmektedir.

Koterizasyon Yöntemi

Hemoroid için etkili olan çok sayıda koterizasyon yöntemi olduğu ortaya konmuştur. Ancak genelde sadece diğer yöntemlerin başarısız olması durumunda bunlara başvurulur. Bu işlem elektrokoter, kızıl ötesi ışınlar, lazer cerrahisi veya kriyocerrahi uygulanarak yapılabilir. Hastalığın 1 veya 2. evresi için kızıl ötesi koterizasyon seçeneği de düşünülebilir. Hastalığın 3 veya 4. evresinde nüksetme oranları yüksektir

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.