basur-mayasıl-hemoroid
Basur Nasıl Geçer
28 Aralık 2016
Basura İyi Gelen Yiyecekler
Basur Ağrısına Ne İyi Gelir
28 Aralık 2016

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Uzman Desteği Alın

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basura ne iyi gelir, basura iyi gelen yiyecekler, basura iyi gelen yemekler. Bu soruların cevabı için yazılmış bilgi amaçlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Basur Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Beslenme programınızda lifli gıdalar ağırlıklı olmalıdır lif kaynaklı gıdalar basurdan korunmak için mükemmel gıdalardır. Lif kaynağı mısır, mısır gevreği, esmer pirinç, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, fındık, ceviz. Lahana, karnabahar, havuç, patates, ıspanak, kuşkonmaz, kabak, şalgam, brokoli. Esmer ekmek, keten tohumu ve şeker pekmezinde bolca vardır bu gıdalar sürekli tüketilmelidir.

Şeftali hazmı kolaylaştıran, idrar yollarını temizleyen bir meyvedir. Basur memelerinin verdiği rahatsızlığı azaltma özelliğine de sahiptir.

Sigara ve stresten uzak durmak, vücudumuzu iyi tanımak ve ona göre davranmak bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Sabahları aç karnına içilen papatya çayı basur ağrılarına iyi gelir.

Pırasa kabızlığı giderir. Bu yüzden basurun düşmanıdır.

Keçiboynuzu devamlı yendiğinde basura ve basur ağrılarına iyi gelir.

Yoğurt ve kefir, bağırsaklarda bulunan ve gıdaların sindirimi sırasında kullanılan iyi bakterilere (probiyotikler) destekler.  Bu nedenler basuru olanlara önerilen yiyecekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Basur belirtilerinden ve oluşumundan korunmak için bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Su dışında sindirimi kolaylaştıran bitkisel çaylar, lif içeren sebze ve meyve suları içebilirsiniz.

Bol vitaminli bir bitki olan kuşburnu, kurtları düşürür bağırsağı yumuşatır.Basur rahatsızlığına da çok iyi gelir.

Kepekli tahıllar, zengin besin değerleri dışında lif ve protein içerikleri ile sindirimi kolaylaştırır. Bu nedenle basurun neden olduğu sorunların azaltılmasına yardımcı olarak kullanılabilir.

Ilık suya oturarak kasların rahatlaması sağlanır ve basur ağrısı azalır.

Basur Hastalarının Beslenmede Dikkat Etmesi Gerekenler

Muz dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz fakat biber ve pizza gibi acılı yiyecekleri tüketmekten kaçının. Bazı gıdalar basurun oluşmasını hızlandırdığı gibi sizi olumsuz yönde tetikler bunlar baharatlı gıdalar durun. Kırmızı biber, kara biber, pul biber, acı biber, isot gibi gıdalardır. Lahmacun, çiğ köfte, hamburger, pizza, ketçap, turşu, sosis, turunçgillerdir. Aşırı tüketilen çay ve kahve, asitli içecekler, enerji içecekleri, fazla tuzlu gıdalar ve konserveler.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.