Basura İyi Gelen Yiyecekler
Basura İyi Gelen Bitkiler Nelerdir
7 Ocak 2017
basura-iyi-gelen-bitkiler
Basura İyi Gelen Bitkiler
31 Ocak 2017

Basura İyi Gelen Şeyler

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Uzman Desteği Alın

Basura İyi Gelen Şeyler

Basura İyi Gelen Şeyler, basur hastaları ne yemeli, basur hastaları ne yememeli. Basura İyi Gelen Şeyler hakkında merak ettiğiniz herşey bu makalede.

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Sigara ve stresten uzak durmak , vücudumuzu iyi tanımak ve ona göre davranmak bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Beslenme programınızda lifli gıdalar ağırlıklı olmalıdır lif kaynaklı gıdalar basurdan korunmak için mükemmel gıdalardır. Lif kaynağı mısır, mısır gevreği, esmer pirinç, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, fındık, ceviz, lahana, karnabahar. Havuç, patates, ıspanak, kuşkonmaz, kabak, şalgam, brokoli, esmer ekmek, keten tohumu ve şeker pekmezi. Bunlar bolca vardır bu gıdalar sürekli tüketilmelidir.

Sabahları aç karnına içilen papatya çayı basur ağrılarına iyi gelir.

Pırasa kabızlığı giderir. Bu yüzden basurun düşmanıdır.

Şeftali hazmı kolaylaştıran, idrar yollarını temizleyen bir meyvedir. Basur memelerinin verdiği rahatsızlığı azaltma özelliğine de sahiptir.

Yoğurt ve kefir, bağırsaklarda bulunan ve gıdaların sindirimi sırasında kullanılan iyi bakterilere (probiyotikler) destek oldur. Bunu için basuru olanlara önerilen yiyecekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Kepekli tahıllar, zengin besin değerleri dışında lif ve protein içerikleri ile sindirimi kolaylaştırır. Buda basurun neden olduğu sorunların azaltılmasına yardımcı olarak kullanılabilir.

Keçiboynuzu devamlı yendiğinde basura ve basur ağrılarına iyi gelir.

Basur belirtilerinden ve oluşumundan korunmak için bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Su dışında sindirimi kolaylaştıran bitkisel çaylar, lif içeren sebze ve meyve suları içebilirsiniz.

Ilık suya oturarak kasların rahatlaması sağlanır ve basur ağrısı azalır.

Bol vitaminli bir bitki olan kuşburnu, kurtları düşürür bağırsağı yumuşatır.Basur rahatsızlığına da çok iyi gelir.

Basura İyi Gelen Bitkiler

Atkestanesi : Özellikle krem, merhem, tentür, jel kıvamına getirilerek cilde sürülerek kullanımında, cildin sivilcesiz, pürüzsüz bir görünüm almasına faydalıdır. Varis olan bölgelere sürüldüğünde varisin öncelikle ağrılarının geçmesinde akabinde görüntü olarak ortadan kalkmasına da faydalıdır. Antioksidan yönüyle damar hastalıklarına, hemoroit rahatsızlığına (basur), ödemlerin yok olmasına fayda sağlar. (kaynak : saglik im)

Civanperçemi : Dolaşım sistemine fayda sağlar. Kan damarlarına iyi gelir. (kaynak : sifalibitkitedavisi com)

Halile : Sindirim sistemini düzenler. Damarı büzücü etkisi bulunur. Yaraların hızla iyileşmesi sağlar. (kaynak : faydalari com)

Sarısabır : Cilde, kırışıklıklara, yaralara ve basura faydalıdır. (kaynak : saglikvakti com)

Günlük : Antiseptik olmasından dolayı yaralarda etkili. (kaynak : medikaltedavi com)

Arpa : Arpa çözünmez diyet lifin zengin bir kaynağıdır. Yemeğinizde bulunan kaba yem miktarını arttırır bu da dışkıyı yumuşatır ve hacmini arttırır. Bu nedenle arpa tüketimi sindirim sağlığını geliştirir, kolon kanseri ve hemoroid riskini azaltır. (kaynak : bilgiustam com)

Meşe Palamudu : Mikrop öldürücü ve kanama durdurucu etkisinden dolayı açık yaraların sarılmasında. Damarlar üzerindeki yatıştırıcı etkisinden dolayı basur gibi rahatsızlıklarda kulanılır. (kaynak : sagliksifa com)

Üzerlik : Basur problemlerine karşı faydalıdır. (kaynak : bitkicenter com)

Sinirli Yaprak Otu : Deri kaşıntılarına iyi gelir. Araştırmalar sonucu bakteriler üzerine olan antibiyotik etkisi ispatlanmıştır. Uzmanlar her türlü yarayı, hatta yıllardır kapanmamış yaraları dahi kapatabilmekte olduğu belirtmektedirler. (kaynak : saglikvakti com)

Acı Kök : Sivilce, çıban, basur gibi ciltle ilgili rahatsızlıkları giderir, kan temizleyici olarak kullanılır. (kaynak : bilgilersitesi com)

Pırasa Tohumu : Kabızlığı giderir. Basur memeleri için faydalıdır. (kaynak : sifaverenbitkiler com)

Tıbbi Papatya : Basura faydalıdır. (kaynak : sabah com tr)

Civelek otu : Damarları daraltarak kanamayı durdurucu etkisi vardır. İç ve dış kanamaları durdurmakta oldukça faydalıdır. (kaynak : dogadansifaya blogspot com tr)

Meşe Mazısı : Hafif kan dindirici ve mikrop öldürücü etkileri de vardır. Bu şekilde özellikle pamuk mazısı denilen bir tür yaraların üstüne sarılır. (kaynak : rizegazete com)

Basur Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Muz dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Fakat biber ve pizza gibi acılı yiyecekleri tüketmekten kaçının. Bazı gıdalar basurun oluşmasını hızlandırdığı gibi sizi olumsuz yönde tetikler. Bunlar baharatlı gıdalar, lahmacun, çiğ köfte, hamburger, pizza, ketçap, turşu, sosis gibi ürünlerdir. Ayrıca turunçgiller, aşırı tüketilen çay ve kahve, asitli içecekler, enerji içecekleri, fazla tuzlu gıdalar ve konserveler.

Basura İyi Gelen Şeyler hakkında yazılmış makaleyi okudunuz. Basura İyi Gelen Şeyler hakkında uzman bir doktordan bilgi alabilirsiniz. Basura İyi Gelen Şeyler hakkında uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.